Smrť Holého – zabil ho úradník alkohol…?

Kto by nepoznal detskú filmovú hviezdu Tomáša Holého, všakáno – aj milenca nejakej Hany Zaňákovej, neskôr známej ako Lucie Bílá, k tomu nevlastného syna Sylvie Turbovej… Nedávno som o ňom čítal článok, ako to bolo s tou jeho smrteľnou autonehodou zo dňa 8.3.1990. Holt, v rádiu by povedali, že za volantom zasa úradoval alkohol, ktorý pripravil mladého človeka o život – z čoho ma ale ide rozhodiť! Zo žartovnej metafory sa stala priam štandardná informačná floskula – no akýže je alkohol úradník? Kto naozaj úraduje v takom prípade? Alkohol, či ľudská hlúposť a nezodpovednosť?

I dozvedel som sa, že sa zabil v aute, ktoré mal požičaného od jedného kamaráta a do ktorého sadol s druhým kamarátom, ktorému navrhol, aby sa len tak previezli – pritom obaja popili zopár pív! Úplne zbytočná cesta – len tak, frajerina… Na cudzom aute, opití… Jeho kamarát, ktorý si k nemu prisadol, nehodu prežil s menším zranením a…? A ja si kladiem otázku, že čím vlastne je? Obeťou? Či spolupáchateľom…? K tomu tu boli aj ďalší z partie, ktorí popíjali pivečko české – ktorí nijako nezabránili opitému vodičovi sadnúť si do cudzieho auta! Potom sa ale náhle vydávali za hrdinov, keď Holého ratovali z auta, s ktorým nabúral pri spiatočnej ceste priam na skok od krčmy, z ktorej vyštartoval… Nik ale nespomína, že by mu podali nejakú prvú pomoc – len ho naložili do iného auta a odviezli do nemocnice, kde lekár už len skonštatoval smrť. Otázne je, či bol vôbec pripútaný – ten jeho kamarát nebol – vyletel z auta a to mu vraj zachránilo život…! Teda čo sa nedozviem – že byť nepripútaným v aute je bezpečnejšie, ako byť pripútaný???

No des a hrôza – z toľkej (s)prostoty božej! Spomínam i na podobnú udalosť spred pár rokov, keď sa stalo niečo podobné aj na Slovensku – partia pripitých mladých hokejistov sa vytrepala na aute – spolujazdec (Štefan Blaho) sa zabil, šoféra (Hanzal) zatvorili – a ostatní traja opilci v aute boli čo – obete nezodpovedného vodiča? Či úradujúceho alkoholu…? Či vlastnej sprostoty? Podľa mňa boli jednoznačne spolupáchatelia! Žiaľ, nie podľa litery zákona, iba z hľadiska vyššieho morálneho princípu – ktorý pozná napríklad aj katechizmus pod pojmom „odvodené hriechy“! Keď niekto zabije, tak je jasné, že porušil prikázanie „Nezabiješ!“ – no čo ale ten, ktorý vrahovi podal zbraň, bez ktorej by nezabil? Ten síce priamo nezabíjal – ale je to neviniatko bez viny…? Rovnako tak ten, ktorý mohol zabitiu zabrániť – ale nezabránil! Aj on je spolupáchateľ! Pravda, litera zákona predsa len trocha habká podľa tohoto vyššieho morálneho princípu – ak napr. zranenému neposkytnete prvú pomoc, hoci ste tak mohli urobiť bez vlastného ohrozenia, tak spáchate trestný čin! Ale nič o tom, že máte zabrániť opilcovi sadnúť za volant!!!

Ak opilcovi nezabránite nasadnúť do auta, s ktorým môže zabiť rovnako ako so zbraňou – ste nevinný. Ak si k nemu prisadnete a zraní vás pri nehode, tak ste ešte aj obeť! Kde je tu logika? Kde je tu morálka? A iste spomínate na nejakého Dědečka – kamaráta expremiéra, v civile povolaním dílera alkoholických nápojov – ktorý nie že opitý, ale ožratý zabil 5 mladých ľudí v Blave. Mal sedieť v aute aj jeho syn – Starému Dědečkovi dali ťažkú basu a mladému čo…? Policajti sa mu poďakovali, že nevyzliekol žiadneho policajta, ako sa zastrájal ten starý…? Holt, nevinný! Pritom stačilo málo – fotra nepustiť za volant!

Keď sa to stalo, napísal som Sulíkovi, že by nebolo od veci konečne zaviesť zákon, ktorý by trestal tých, ktorý nezabránia opilcom v riadení auta, hoci tak môžu bez vlastného ohrozenia urobiť – tak ma odbil, že to nie je také jednoduché… Otázne je, že kedy sa konečne pohne myslenie kompetentných? Boja sa, že sa sami stanú obeťou takého zákona, či čo? Tož, nechcem maľovať čerta na stenu, ale Sulíkov syn je pekný kvietok – a stať sa môže kadečo! Čo bude hovoriť, ak sa niečo podobné stane jeho synovi a stane sa obeťou nehody opilca? Navrhne zákaz predaja alkoholu? Nech konečne prestane úradovať za volantom…???

Dvojník-dojník, resp. byť dvojníkom nie je vždy výhra…

12.06.2026

Španielsko je vo vytržení, navštívil ho sám pápež, cisár najmenšieho štátiku na svete, no naša malá krajinka je poctená oveľa významnejšou návštevou – prišla nás navštíviť sama „kráľovná Slovenska“ až hen z Ameriky, z Texasu…! No fú…!!! Sme síce republika a nikdy sme nemali ani kráľa, ani kráľovnú, že by šlo o nejakú exilovú [...]

Mali ste už erotické Vianoce na pláži s pečeným žralokom…?

27.12.2025

Alebo vianočný sex pod stromčekom, či plážového kapra? Čo? Vianočný sex…? To je dobrá blbosť – rovnako ako ten kapor na pláži! Však kto mal kedy kapra na pláži, že…? Veď keď kapor, tak vianočný a keď sex, tak plážový, nie…? Ale priblížim… Vianoce už pomaly končia, no spomienky pretrvávajú, spomínal som si hlavne na tie [...]

Pochádza Ježiš z Ukrajiny? Či tuto z Galanty…?

23.12.2025

Keby som napísal, že Ježiš je Slovák, resp. slovanského pôvodu, tak hneď nasleduje spŕška invektív, že sprostosť, však Ježiš bol Žid z kráľovského rodu a punktum! Píše tak Biblia – najvyššia autorita, priamo od Boha! No z racionálneho, vedeckého, aj policajného hľadiska je spoliehanie sa na jedno jediné svedectvo prejavom slaboduchosti, obzvlášť ak sama [...]

Donald Trump

Prichádza koniec amerického dáždnika? USA sťahujú z Európy stíhačky, lode aj bombardéry

12.06.2026 14:02

Vyplýva to z interného dokumentu, ktorý Washington začiatkom júna predložil spojencom.

raši

Hlas: Ľudia musia mať právo „zobrať moc“ politikom aj medzi voľbami

12.06.2026 14:01

Na schválenie ústavnej zmeny je potrebných minimálne 90 hlasov, ktoré koalícia sama nemá. Predseda Hlasu Eštok preto vyzval opozičné strany na podporu návrhu. Predpokladá, že Smer a SNS zmenu podporia.

Alexus Grynkewich, Pentagon, NATO

Veliteľ síl NATO v Európe Grynkewich: Rusko nehľadá konflikt s NATO, máme veľa výhod, s ktorými nemôže súperiť

12.06.2026 13:52

Grynkewich nechcel poskytnúť „presnú a hodnovernú prognózu“ vývoja situácie na ukrajinskom fronte, ale označil ju za „relatívne stabilnú".

Americká stíhačka F-35A Lightning II

Nová éra bezpečnosti na výhodnom krídle: Poľsko zaradilo do výzbroje najmodernejšie stíhačky piatej generácie

12.06.2026 12:56

Poľsko celkovo získa 32 lietadiel F-35 v poľskej verzii Husarz.

karpatic

...kedysi sa pravda hľadala, dnes sa vyrába tisícnásobným opakovaním lži...!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 131807x
Priemerná čítanosť článkov: 2161x

Autor blogu