Česká sci-fi komédia „Zítra vstanu a opařím se čajem“ z roku 1977 je mimoriadne zaujímavá svojím námetom – je o tom, že v budúcnosti bude možné cestovať v čase – čoho ale chcú využiť bývalí dôstojníci Wehrmachtu, ktorí ukradnú z washingtonského múzea atómovú bombu a chcú ju dopraviť Hitlerovi…
Zaujímavé, že v období totalít – v 40-tich a 70-tich rokoch vznikli najlepšie české komédie. Boli totiž samozrejme apolitické a teda viac zamerané na samotný humor, než na politickú propagáciu, ktorá teraz neraz čpí z nových „demokratických“ filmov…
Táto komédia, natočená podľa poviedky Josefa Nesvadby, zaznamenáva aj dobu svojho vzniku – koniec 60-tich a začiatok 70-tich rokov, kedy bolo ľudstvo optimisticky naladené z mimoriadnych úspechov, ktoré práve v krátkej dobe dosiahlo, šlo hlavne o „dobitie“ Mesiaca, či transplantáciu srdca, supersonické dopravné lietadlá apd. Zdalo sa že vývoj ľudstva sa zrýchľuje geometrickým radom a rok 2000 sa javil ako méta, kedy sa ľudstvu splnia aj tie najnemožnejšie túžby…
Film sa formálne odohráva v roku 1996 a turistické lety z Prahy do minulosti sú samozrejmosťou… A atómová bomba je minulosťou uloženou v múzeu. Ale darebáci nevymreli a chcú zmeniť dejiny vo svoj prospech, zneužijúc najnovšiu vedu a techniku, všakáno…
My, starší, sme film videli, takže nebudem sa rozpisovať o zápletke a ako to nakoniec skončilo. Mladší nech si pozrú Wikipédiu. Ide mi o to pripomenúť, že ako školák som bol teda zvedavý, ako to bude naozaj v tom roku 1996. No, pravdu povediac, som bol dosť sklamaný, nehovoriac o tom, že ani v roku 2024 to nie je o nič lepšie, skôr naopak! Turisticky sa nelieta ani do kozmu, ako sa kedysi myslelo, natož do minulosti. Cestovanie do nej je zrejme nemožné, ale to mi nevadí, lebo ako film naznačuje, aj tak by to zneužívali grázli – a pravdu povediac, niekedy mám taký pocit, že odcestovali do tej minulosti už dávno – lebo veď kto tu vládne, há…?
A ani atómová bomba neskončila v múzeu. Naopak, hrozba, že bude použitá, je aktuálnejšia, ako kedykoľvek predtým! Ako je to možné? No samozrejme je to tým, že lumpi, ktorí zorganizovali jej vývoj, neboli nikdy potrestaní, ale vyhrali vojnu a víťazov predsa nikto nesúdi, ako vravieval Stalin… Ledajak dejiny – ak sa nové generácie dozvedia raz pravdu, no súčasná generácia má zrejme presvedčenie, prameniace z produkcie poloprávd našich nezávislých médií, že atómovú bombu dal vyrobiť zlý Rus Stalin a následne ňou obhádzal japonské mestá, aby sa lúpeživo zmocnil Japonska…
Desaťročia nám médiá podsúvali myšlienku, že otcom atómovej bomby je sám Albert Einstein – ako malý som si dokonca myslel, že ju skonštruoval, však génius, kto iný? Vraj napísal list americkému prezidentovi a vyzval ho na jej vývoj, aby zabránil víťazstvu Hitlera. Faktom ale je, že Einstein žiadny list nepísal – iba podpísal list, ktorý napísal jeho asistent atómový fyzik Leó Szilárd, ktorý vraj ako prvý zistil, že tzv. reťazová reakcia je uskutočniteľná a ten ho aj osobne doručil do Bieleho domu. Však kto pozná nejakého Szilárda, všakáno…
Einsteinovi tak prischla nálepka „otca atómovej bomby“, pričom on do konca života ľutoval, že sa dal ukecať a podpísal to – a so svojím asistentom sa už viac nekamarátil… V skutočnosti nie je jej otcom ani Szilárd – túto bombu nezačali vyvíjať na podnet jeho listu, ale vyvíjali ju už dávno predtým Angličania! Dokonca ešte skôr, ako Hitler vôbec začal vojnu! Dôkazom toho je sovietska atómová bomba RDS-1, ktorú Sovieti odpálili 29.8.1949, lebo ju skonštruovali vďaka špionáži Klausa Fuchsa, ktorý bol členom anglického vedeckého týmu, ktorý dodali Američanom Briti do projektu Manhattan, ako sa nazýval tajný vývoj A-bomby. Briti sa dostali len do štádia projektu uskutočniteľnosti – teda zisťovali, či sa vedecký poznatok – štiepna reakcia, dá vôbec vyžiť na skonštruovanie ničivej bomby.
Keď sa Amíci rozhodli, že do toho idú, tak im už napodiv „úplne náhodou“ v prístave kotvila belgická loď plná uránovej rudy z Konga, resp. v susednej anglickej Kanade… Urán sa v tej dobe ťažil už len v ČSR a v CCCP. Takže boli tu oprávnené obavy, že Hitler využije český urán, no ten túto možnosť ignoroval, ako píše vo svojich memoároch jeho ex-minister zbrojnej výroby Albert Speer.
O projekte Manhattan sa tu rozpisovať nebudem, je to dosť známe, pripomeniem len, že sa fungoval načierno mimo vedomia parlamentu, ale pritom z daní amerických občanov… Traduje sa aj, že to bola najdrahšia zbraň vyvíjaná cez WW2 – stála cca 2 mld. dolárov, pravda, vtedy bol dolár asi 50x silnejší ako dnes. Treba ale pripomenúť, že bomba sama o sebe je nanič – treba jej „nosič“, ktorý ju dopraví do cieľa – no a Amíci tak logicky vyvíjali aj ten – šlo o legendárny Boeing B-29 Superfortres, ktorého vývoj ale stál viac – cca 3 mld. dolárov! Tento bol ale vyvíjaný legálne, no nejeden nezainteresovaný americký senátor sa ponosoval, že načo im je vlastne také drahé lietadlo, keď sa vojna končí?
Vtipné je, že aj tento ďalekonosný superbombardér s klimatizovanou kabínou a počítačom riadenými streleckými vežami skopírovali Sovieti, lebo nie jeden, ale časom až 3 také núdzovo pristáli na Ďalekom východe – treba pripomenúť, že CCCP a Japonsko vtedy neboli vo vojne, ale mali zmluvu o neútočení a tak v jej rámci tie lietadlá nevrátili Amíkom bombardujúcim Japonsko. Až 8.8.1945 CCCP vypovedal túto zmluvu a zaútočil na Mandžusko (operácia Augustová búrka). Teda práve dnes si pripomíname toto výročie – nuž ako kto… V médiách som to nezaregistroval… No ale dopíšem to o tom „sovietskom“ B-29 – Sovieti jeden bombardér rozobrali do poslednej skrutky a následne skopírovali do poslednej zbytočnej dierky – a nazvali ho potom Tu-4! Stalin tak vďaka tomu ušetril tie 3 mld. dolárov, všakáno, lúpeživý Rus jeden…
V roku 1949 mali Amíci už dosť B-29, aj atómových bômb, no zistenie, že CCCP im môže vrátiť úder, ich úplne šokoval! K tomu atómku časom vyvinul kde-kto, že to boli Briti, či Francúzi, ani neprekvapuje, ale že sa na ňu zmohla aj Čína, India, Pakistan, či JAR, to je prekvapujúce. A samozrejme aj Izrael, ktorý to ale popiera. O to viac sa snaží, aby sa k nej nedostal Irán… A aby toho nebolo málo, Sergej Koroljov vyvinul raketový kozmický nosič, vďaka ktorému mohli zasiahnuť akékoľvek miesto na Zemi do 1 hod. Akurát jeho príprava na štart trvala pár hodín, všakáno…
Studená vojna bola o pretekoch v zbrojení, hlavne atómovom, takže bolo vyrobených toľko bômb, že mohli niekoľkonásobne zničiť našu planétu! Pritom A-bomba je nepoužiteľná ako útočná zbraň! Útočiť s ňou je ako ísť na bažantov s granátometom – bažant to iste neprežije, ale polievka z neho nebude… Funguje len na odstrašenie útoku. No a útok tu dnes je a tým pádom aj hrozba jej použitia! Nebudem riešiť, že kto začal – faktom je, že jedna zo strán to môže ukončiť terminálne – aj s celou planétou!!! Kto tomu zabráni? Namieste je otázka, že čo vlastne robí OSN? Očividne nefunkčná inštitúcia, používaná veľmocami len na vzbudenie dojmu akejsi celoplanetárnej demokracie – no ak 189 štátov za niečo zahlasuje a veľmoc s právom veta to zneguje, tak demokracia sa nekoná…!
——————————————————————————————————————–
Ale ktohovie, možno sa vďaka výbuchom atómoviek dostaneme do toho iného času! Veď vedci zistili, že vesmír, ktorý vidíme a vieme merať prístrojmi, tvorí len pár % z hmoty – zbytok je „temná hmota a energia“. Nikto nielen netuší, čo to je, ani ako sa k nej dostať. Možno tou atómovkou, nie? Treba vyskúšať!
Apropos, keby som si mal vybrať, že do akého času odcestovať, tak si želám pravek. Žiadne bomby, žiadne mobily, žiadne éčka, žiadne dane, žiadny štát, žiadna demagógia – len bratstvo v tlupe… A vôbec, kto tú atómovú vojnu prežije, asi v tom praveku skončí! Vďaka pár nepotrestateľným lumpom, ktorí tu ovládajú svet…
Celá debata | RSS tejto debaty